Rusztowania do montażu konstrukcji stalowych

Prace budowlane, elewacyjne i wykończeniowe wymagają zastosowania rozwiązań, które działania te umożliwiają. Prace budowlane na wysokościach wykonuje się przy użyciu różnego rodzaju rusztowań. W zależności od rodzaju prac oraz rodzaju konstrukcji obiektu wybrać należy odpowiedni wariant rusztowania.

Rusztowania to konstrukcje tymczasowe składające się z pionowych słupów, połączonych ze sobą. Konstrukcje te umożliwiające prace budowlane na wysokościach. Do pionowych słupów przymocowane są poziome żerdzie, a na nich ułożony jest tzw. pomost. Do wykonywania rusztowań budowlanych najczęściej wykorzystywana jest stal lub aluminium. Zakup rusztowania budowlanego przez firmę często nie jest konieczne, ponieważ na rynku można wypożyczyć różne rodzaje tego typu konstrukcji. Jednak bez rusztowania, prace na wysokości nie są możliwe. Producenci rusztowań dużą wagę przykładają do tego, aby ich konstrukcje różniły się od konstrukcji pozostałych producentów. W ten sposób na rynku można zauważyć różnice w rozwiązaniach konstrukcyjnych, którymi są przykładowo sposób oraz forma połączenia elementów. Sposób ich łączenia określa również system rusztowań i jego rodzaj.

Rodzaje rusztowań

Rusztowania można podzielić na cztery grupy ze względu na ich budowę oraz konstrukcję, a także sposób wykonania czy sposób przenoszenia obciążeń.

Podział ze względu na budowę konstrukcji

Rusztowania modułowe

Tego rodzaju rusztowania zaliczane są do konstrukcji systemowych. Połączenia rygli oraz stężeń ze stojakami są montowane w stałych punktach. Rozmieszcza się je również w stałych odstępach od siebie. Rusztowania modułowe często zastępują rusztowania rurowe. Rusztowania modułowe często wykorzystywane są, jako konstrukcje przestrzenne lub fasadowe. Najczęstszym zastosowaniem rusztowań modułowych są prace związane z modernizacją i remontami wież kościelnych czy budynków zabytkowych.

Rusztowania ramowe

Prosty montaż i demontaż elementów konstrukcyjnych to największe zalety rusztowań ramowych. Konstrukcja tego rodzaju rusztowania to system trzepieniowo- zapadkowy. W ten sposób można uniknąć skręcania śrub, co w przypadku montażu rusztowań jest bardzo czasochłonne. Zwykle wykorzystywane są do prac takich jak tynkowanie ścian, roboty termoizolacyjne, prace elewacyjne, a także inne prace budowlane.

Rusztowania stojakowe

Tego rodzaju rusztowania nazywane są również rusztowaniami rurowo złączkowymi. W tego typu rozwiązaniach podporami są pojedyncze słupy – stojaki. Tego rodzaju konstrukcje mogą być stosowane wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów remontowanych i modernizowanych, przy uwzględnieniu, że są to prace dość lekkie. Obciążenie pomostu wynosi, bowiem w przypadku tego rodzaju konstrukcji do 200 kg. Prace budowlane z wykorzystaniem tego rodzaju rusztowań mogą być przeprowadzane na budynkach, które osiągają wysokość do 30 metrów.

Rusztowania specjalne

W tego rodzaju konstrukcjach wykorzystuje się elementy pochodzące z innych rodzajów rusztowań. Często dzieje się tak, że rusztowanie specjalne posiada połączone elementy przykładowo rusztowania stojakowego i ramowego. Rusztowania specjalne wykorzystywane są w miejscach dość trudno dostępnych, w których zastosowanie standardowych rozwiązań nie wchodzi w grę.

Rusztowania kozłowe

Budowa rusztowania kozłowego to dwie lub więcej podpór przestrzennych oraz pomost. Tego rodzaju rusztowania wykorzystywane są zwykle w pracach związanych z montażem instalacji elektrycznej, w budownictwie mieszkaniowym. Kozły metalowe będące podstawą konstrukcji są łatwe w przenoszeniu a ich wysokość można dostosować do własnych potrzeb. Tym samym, długość kozła nie powinna być większa niż 1,2 m, a odstęp pomiędzy kozłami nie powinien być większy niż 1,5 m.

Rusztowania wspornikowe

W przypadku tego rodzaju rusztowań, pomost roboczy opiera się na wspornikach. Wspornik ten, połączony jest z danym obiektem budowlanym, na którym prowadzone są prace remontowe. Konstrukcja rusztowań wspornikowych oparta jest również na wysuwnicach. Dzięki temu, nadają całemu rusztowaniu stabilności.

Podział ze względu na sposób użytkowania rusztowań budowlanych

Rusztowania nieruchome

Jeżeli chodzi o rusztowania nieruchome, przemieszczanie tego rodzaju konstrukcji wymaga rozebrania jej na części składowe. Rusztowanie nieruchome stosowane są w przypadku remontów i prac budowlanych, które trwają dość długo, nie jest, więc konieczny częsty ich demontaż.

Rusztowania jezdne

Rusztowania jezdne to konstrukcje, które wyposażone są w kółka samonastawne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rusztowania można przesuwać z miejsca na miejsce. Nie trzeba, tak jak w przypadku rusztowania nieruchomego, rozkładać ich na części składowe. Rusztowania jezdne wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejszym materiałem jest jednak aluminium, które sprawia, że całość konstrukcji jest bardzo lekka. Gdzie rusztowania jezdne znajdują zastosowanie? Przede wszystkim używa się ich podczas prac konserwacyjnych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Podział ze względu na zastosowany materiał

Decydując się na materiał, z którego stworzony jest dany rodzaj rusztowania, musimy pamiętać, żeby dostosować rodzaj rusztowania do prac, jakie będą wykonywane w obiekcie lub na placu budowy. Rusztowania mogą być wykonane z drewna, ze stali, z aluminium lub innych materiałów.

Rusztowania drewniane

Tego typu konstrukcje nie są używane już powszechnie tak często jak kiedyś. Najczęściej wykorzystywanym typem rusztowania drewnianego jest opisane wcześniej rusztowanie kozłowe. Rusztowania drewniane to również rusztowania drabinowe, które przymocowuje się do ścian budynków. Innym rodzajem rusztowania drewnianego jest także rusztowanie składające się z wysuwnic.

Rusztowania stalowe

Rusztowania stalowe są konstrukcjami bardzo wytrzymałymi i stabilnymi. Wykorzystuje się je do prac budowlanych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Rusztowania tego typu wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej, co oznacza, że są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Stabilna konstrukcja rusztowań stalowych oznacza większe bezpieczeństwo dla osób, które przebywają na rusztowaniach.

Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe to konstrukcje lekkie i praktyczne. Mogą być wykorzystywane zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Najczęściej wykorzystuje się je przy pracach remontowych takich jak szpachlowanie budynków, tynkowania czy montażu elewacji. Rusztowania aluminiowe są łatwe w montażu i występują w wielu wariantach, które można dostosować do swoich potrzeb.

Podział ze względu na sposób przenoszenia obciążeń

Rusztowania wolnostojące

Tego rodzaju rusztowanie charakteryzuje się tym, że nie jest połączone z danym obiektem budowlanym. Obciążenia w przypadku rusztowania wolnostojącego jest przenoszone na podłoże bezpośrednio. Rusztowania wolnostojące stosowane są przede wszystkim w branży energetycznej, ale również, jako platformy w przypadku remontów wież kościelnych.

Rusztowania przyścienne

Rusztowania przyścienne to konstrukcje, które zakotwiczone są do danego elementu budynku. O ile w przypadku rusztowania wolnostojącego obciążenia są przenoszone na podłoże, to tutaj oprócz tego, obciążenia są przenoszone również na konstrukcję budynku. W przypadku tego rodzaju rusztowania nie jest konieczne stosowania desek burtowych od strony ściany, tylko w przypadku, gdy krawędź pomostu znajduje się w odległości nie większej niż 20 cm od ściany.

Rusztowania wiszące

Tego rodzaju rusztowania są konstrukcjami, które podwiesza się do konstrukcji danego obiektu. Podwieszanie wykonywane jest przy pomocy wieszaków czy lin. Obciążenia, w przypadku tego rodzaju rusztowań są przenoszone w sposób całkowity na konstrukcję budynku. Zastosowanie rusztowań wiszących ma miejsce w przypadku obiektów, przy których nie można oprzeć rusztowania o podłoże.