Błędy popełniane przy budowie dachów

Dach budynku jest elementem, który jest narażony na różnego rodzaju usterki i błędy projektowe oraz wykonawcze. Układanie dachu jest jednym z najtrudniejszych etapów budowy domu. Warto, więc wybrać do tego zadania wykwalifikowane ekipy montujące oraz dekarzy, którzy profesjonalnie wykonają prace związane z układaniem dachówek czy montażem systemu orynnowania.

Sprawdzanie stanu dachu w budynkach mieszkalnych powinno być wykonywane regularnie. Wilgoć, źle zamontowana warstwa paraizolacyjna lub czynniki atmosferyczne mogą powodować uszkodzenia pokrycia dachowego, co wpływa na krótszy czas jego eksploatacji, a także na bezpieczeństwo mieszkańców. Regularne przeglądy dachów powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, a częste sprawdzanie pokrycia pozwoli na wcześniejsze wykrycie usterek. 

Projekt architektoniczny dachu 

Należy pamiętać, że projekt architektoniczny naszego budynku zakłada nie tylko jego estetykę, ale również określa warunki techniczne, jakie mają być dopełnione podczas budowy. Kształt dachu czy technologia wykonania poszczególnych części konstrukcji, to tylko niektóre z elementów, które znaleźć możemy w projekcie architektonicznym. Zmiany, które chcemy wprowadzać w projekcie muszą być zawsze konsultowane z architektem lub konstruktorem. Niestosowanie się do wytycznych projektantów, może grozić poważnymi konsekwencjami, również tymi związanymi z zawaleniem się dachu budynku.

Najczęstsze błędy popełniane przy budowie dachów w budynkach mieszkalnych

Przegląd dachu budynku powinien być przeprowadzany regularnie. Często błędy popełnione podczas montażu, zauważyć można dopiero po kilku latach. Nie bez powodu wielu specjalistów twierdzi, że dach jest jednym z najtrudniejszych elementów budowy domu.  Trudności pojawić się mogą w miejscach, gdzie konieczne jest montowanie elementów wykonanych z blachy, ale również w miejscach gdzie należy dach uszczelnić czy wykonać obróbki blacharskie. Musimy brać pod uwagę, że każdy dach jest inny i każdy z nich wymaga zastosowania rozwiązań, które dopasowane są wyłącznie do danego typu konstrukcji. Z jakimi błędami i usterkami możemy mieć do czynienia, jeżeli chodzi o dachy w budownictwie mieszkaniowym?

Wilgoć

Niewłaściwie dobrana wentylacja może być przyczyną problemów z dachem. Dzieje się tak, dlatego, że powstająca w środku budynku para wodna, zaczyna zbierać się w izolacji. W ten sposób nie pełni ona dobrze swojej podstawowej funkcji. Niebezpieczna jest sytuacja, gdy wewnątrz budynku nie ma cyrkulacji powietrza. To, bowiem może skutecznie osłabić więźbę dachową. Remont dachu będzie niezbędny, gdy zauważymy niepokojące sygnały związane na przykład z odczuwalną wewnątrz budynku wilgocią. Nie zawsze remont dachu jest w takiej sytuacji niezbędny, jednak warto poznać przyczynę pojawiania się wilgoci.

Uszkodzona membrana

Zacieki związane z uszkodzoną membraną oraz folią paroizolacyjną również wymagają modernizacji dachu. Często zdarza się, że ekipy montujące źle układają folię, która odpowiedzialna jest za izolację dachu i ochroną budynku przed wilgocią. Dlatego też, tak ważne jest to, aby folia była ułożona prawidłowo. Gdy folia jest nieszczelna, należy zreperować ją za pomocą specjalnych taśm naprawczych, aby nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości.

System orynnowania

W budynkach mieszkalnych należy zwrócić uwagę także na stan orynnowania. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie system orynnowania, na pokryciu dachowym może zacząć zalegać woda, która będzie wnikać pod jego warstwę. Rynny należy montować w ten sposób, aby brać pod uwagę różnice w wysokości na danym fragmencie. Często jest to duży problem, ponieważ woda, która powinna być odprowadzana z dachu, zaczyna zalegać w systemach rynnowych.

Więźba dachowa

Uszkodzona więźba dachowa to również częsty powód remontów pokryć dachowych. Przyczyną takiego stanu może być przegnicie więźby lub zbyt ciężkie pokrycie dachowe, które więźbę uszkadza. Często zdarza się tak, że całość konstrukcji musi zostać wykonana od podstaw z uwzględnieniem pracy specjalistów, którzy nie dopuszczą do pojawiania się takiej sytuacji w przyszłości.